Категорії прав водія
Зміст
- Які категорії прав водія в Україні
- Що таке категорії прав
- Основні категорії прав водія
- Категорія A
- Категорія B
- Категорія C
- Категорія D
- Категорія T
- Категорія E
- Як відкрити нову категорію у посвідченні водія
- Категорії прав водія, які будуть відкриті автоматично при заміні
- З якого віку можна отримати права
Які категорії прав водія в Україні
Чому люди часто хочуть здати на права? Тому що особистий автомобіль уже давно перейшов із розряду розкоші у предмет необхідності. Особливо якщо ви проживаєте у великому місті, наприклад, в Одесі, то без машини обійтися вкрай складно. І здати на права – це чудовий вибір!
Якщо у вас є автомобіль, всі повсякденні справи стають простіше. Дістатися на роботу, завести дітей до школи, встигнути з’їздити на пошту, допомогти батькам, виїхати на дачу чи базу відпочинку, зібратися у подорож. З автомобілем ви можете встигати більше, менше часу витрачати на дорогу містом, до того ж, ще й заробляти більше. Починаючи від простого каршерингу до створення мережі перевезень та іншого.
І якщо ви замислюєтеся про те, щоб здати права, то не забувайте про те, що є різні категорії водіння в Україні. І подумайте, яку категорію краще відкрити вам і що для цього потрібно.
Що таке категорії прав
Що взагалі таке категорії прав водіння? Кожна категорія прав дає право керувати певним видом транспорту. Універсальної для всіх видів категорії прав немає. І це правильно. Адже уявіть собі габарити скутера та фури.Хоча б просто габарити, не кажучи вже про особливості управління, пристрій та відчуття на дорозі. Хіба може людина без спеціальних навичок керувати тим і іншим? Звичайно ж ні.
Навчання в автошколі не дарма включає теоретичні і практичні заняття. Адже мало знати теоретично як керувати транспортом. Це треба відпрацювати практично. Тому і потрібно для того, щоб керувати різним транспортом, одержати різні категорії. Щоб дізнатися про всі тонкощі водіння.
Основні категорії прав водія
В Україні діє кілька різних категорій прав. Деякі трапляються частіше, деякі рідше. Все залежить від їхньої специфіки та потреб водія. Є навіть категорії прав, які отримують виключно для роботи та які мало знадобляться у звичайному житті. Тому давайте далі у статті розглянемо види різних категорій прав та що вони дають.
Категорія A
Перша категорія прав, яку можна отримати – це категорія А. Права категорії А дають можливість керувати мотоциклами, об’єм двигуна яких більше 50 кубічних сантиметрів. Також дуже популярною є категорія А1, яка призначається для керування мопедами та скутерами, об’єм двигуна яких менший за 50 кубічних сантиметрів.
Ми назвали ці категорії прав першими з тих, які можна отримати з кількох причин. По-перше, здати на права категорії А1 та А можна з 16 років. А по-друге, першим транспортом молоді часто стає саме двоколісний транспорт, а не машина. Тому це найчастіше перші права, які отримують школярі та студенти.
Категорія B
Права В – це основна категорія керування легковим автомобілем. Права категорії В підходять для керування транспортом до 3,5 тонни вагою. Найчастіше це легкові автомобілі, але також сюди потрапляють деякі їх модифікації та навіть невеликий відсоток малогабаритних вантажівок.
Є ще категорія В1. Вона більш рідкісна та специфічна, тому що дає можливість керувати квадроциклами та трициклами.
Категорія C
Здати на права категорії С потрібно, якщо ви плануєте керувати вантажівками. Фактично, це категорія для керування фурою. Вага вантажівки може перевищувати 7,5 тонн. Для дрібніших модифікацій підійде категорія прав С1. Під категорію С1 підпадають автомобілі вагою від 3,5 до 7,5 тонн.
Категорія D
Для керування автобусами потрібно здати на права категорії Д. Ця категорія дає право керувати автомобілями, кількість місць у яких перевищує 8. Є також категорія Д1. Фактично вона підходить для мікроавтобусів, тобто це транспорт з 8-16 посадковими місцями. Як варіант можна мати причіп, повною масою до 750 кг. Для водіння у разі знадобиться розширена категорія прав Д1Е чи ДЕ.
Категорія T
Категорія прав Т потрібна тим, хто хоче працювати водієм трамваїв та тролейбусів. Тому вона відкривається найчастіше виключно для роботи, і вважається досить специфічною. Адже трамваї та тролейбуси мають зовсім інший пристрій, ніж, наприклад, легковий автомобіль.
Категорія E
Категорія прав Е вважається додатковою. Вона дає можливість керувати не просто автомобілем, а на додаток з причепом. Вона комбінується з будь-якими категоріями прав.
Як відкрити нову категорію у посвідченні водія
Кожну нову категорію прав потрібно здобувати, пройшовши навчання в автошколі. Тому що керування різними видами транспорту передбачає свої особливості і їх потрібно відпрацювати на практиці. Але часто навчання на сусідні категорії прав відбувається швидше. Наприклад, якщо у вас вже є категорія прав В і ви хочете відкрити права категорії ВЕ, то навчання займе приблизно 1,5 місяці.
На категорії прав, які вважаються більш серйозними та специфічними, наприклад, права Д, також потрібно мати підтверджений досвід водіння на попередній категорії прав.
Категорії прав водія, які будуть відкриті автоматично при заміні
Іноді при отриманні прав може автоматично відкритись і молодша категорія прав. Наприклад, якщо здати права категорії А, то стануть доступними також права категорії А1. Але це працює не завжди. Краще уточніть подробиці наших менеджерів, зателефонувавши або написавши нам на електронну пошту. Вони проконсультують вас з приводу отримання прав, коли буде відкрито набір в автошколу і діючих акцій і спеціальних пропозицій.
З якого віку можна отримати права
Відповідь на питання, з скільки років можна здавати на права залежить від того, яка категорія вас цікавить. Наприклад, здати права категорії Б можна з 18 років, але в права категорії А — з 16 років. На категорії Д і Д1 потрібно, щоб водій був не молодшим 21 року.
Коли людина вперше замислюється про те, що хоче здати на права, одразу розібратися у питаннях категорій та нюансах того, які права що дають і що потрібно, щоб здати на ту чи іншу категорію, досить складно. Тому щоб точно знати, що вам потрібно і як ви здаватимете на права, і як записатися в автошколу, рекомендуємо вам звернутися до менеджерів нашої автошколи Pegas, щоб вони надали кваліфіковану консультацію і докладно відповіли на всі ваші запитання!
Також радимо вам не затягувати з отриманням прав, адже з кожним роком вимоги до водіїв помалу посилюються, як і ускладнюється розподіл категорій прав. Ще кілька років тому їх було всього 5. Тому хто знає, як змінюватиметься ця сфера надалі. Краще здати на права зараз, ніж за кілька років, за ускладненою процедурою або з підвищеними вимогами.
Як виглядають водійські права різних категорій
Які є види прав в Україні та як вони виглядають? Водійські права в нашій країні виглядають як пластикова (заламінована) картка з необхідними захисними знаками. Документ тримовний. Він оформлений українською, англійською та частково французькою мовами, і є дійсним у багатьох країнах світу.
На правах в обов’язковому порядку вказуються особисті дані, а саме ПІБ, група крові та фото власника документа. Вказується термін дії водійських прав, а також інформація про сервісний центр МРЕВ, де було видано посвідчення.
З іншого боку водійських прав наведено таблицю з різними категоріями прав і позначеннями транспорту, який можна водити з тією чи іншою категорією. І там зазначені категорії на правах, які відкриті водієм. Тобто, всі наявні у вас категорії прав будуть внесені в права. І ви зможете керувати тим транспортом, на якому проходили навчання.
Також на правах водія є спеціальна позначка, якщо він навчався і складав іспит на автомобілі з автоматичною коробкою передач. У такому разі, згідно з новими правилами, він не може водити транспортні засоби з механічною коробкою передач незалежно від категорії прав.
Що буде, якщо водити машину без потрібної категорії на правах?
Якщо у вас немає потрібної категорії прав, то це прирівнюється до їзди без прав. Тобто, якщо у вас відкрита, наприклад, категорія прав В, а ви сіли за кермо мотоцикла, для керування яким потрібна категорія прав А, то якщо вас зупинять для перевірки прав, покарання не уникнути.
Керування транспортним засобом без потрібної категорії на правах загрожує:
- штрафом;
- евакуацією транспорту на штрафмайданчик;
- іншими покараннями залежно від ситуації та наявності аварії.
Оплачувати вам доведеться не тільки штраф, а й евакуацію транспорту і вартість його перебування на штрафмайданчику. Також доведеться шукати людину з потрібною категорією прав, яка зможе ваш транспорт забрати. Тому що виявивши, що у вас у правах відсутня потрібна категорія, співробітник поліції не може виписати вам штраф і дозволити їхати далі, продовжуючи порушення.
Тому не варто ризикувати ні своїми правами, ні своєю безпекою. Записуйтеся на навчання в автошколу Pegas щоб відкрити потрібні категорії прав і навчитися водити будь-який транспорт!
Автошкола “PEGAS”
Ми навчимо водити кожного!
Є питання?